Google Siteler

Ücretsiz

İncelemeni ekle
1
Karşılaştır

Google Siteleri, kodlama bilgisi gerekmeksizin basit web siteleri geliştirmek için hazırlanmış bir platformdur. Web sitesinde ihtiyaç duyulan öğelerin sürükle bırak yöntemiyle sayfalara aktarılmasını ve böylelikle temel düzeyde web sitelerinin kolaylıkla oluşturulmasını sağlar.

Google Siteleri kullanarak web sitesini oluşturmak ve yayınlamak gayet kolaydır. Bunun için 2 adım yeterlidir. Bunlar; siteye içerik eklemek ve siteyi yayınlamak. Şimdi bu adımları ayrıntılı olarak inceleyelim.

Siteye İçerik Ekleme

Google Sitelerde içerik ekleme temel olarak ikiye ayrılmıştır. Bunlar sayfa ve içerik öğeleri eklemedir.

Sayfa Ekleme

Google Siteler ile oluşturulan her web sitesi birer ana sayfaya sahiptir. Bu nedenle yeni bir sayfa oluşturmadan eklenilen tüm ögeler ana sayfada gözükecektir.

Örneğin “Hakkımızda” isimli yeni bir sayfa oluşturulmak istendi. Bunun için Sayfa sekmesine gidip “artı” butonuna tıklayarak Hakkımızda isimli yeni sayfa oluşturulması yeterlidir.

Oluşturulan her sayfaya farklı içerik ögeleri eklenebilmektedir.

İçerik Ekleme

Sayfalara eklenen tüm ögelere Ekle sekmesi altından erişilir. Soldaki resimde eklenebilecek ögelere ilişkin örnekler görülebilir.

Web sitelerinde sayfa düzeni yukarıdan aşağıya doğru şekillenmektedir. Örneğin sayfaya metin kutusu eklendiğinde sayfada soldan sağa doğru bir satırlık bölüm metin kutusuna ayrılmış demektir. Bu düzeni değiştirmek için eklenilen ögelerin genişliğini değiştirmek gerekir.

Bunun yanında soldaki resimde Düzenler isimli bir sekme daha görülmektedir. Bu sekme altında önceden tanımlanmış sayfa düzenleri bulunmaktadır. Bunlardan biri seçilerek de sayfa düzeni değiştirilebilmektedir.

Peki web sitesine farklı web sitelerinden geliştirilen içerikler nasıl eklenir?

Eğitimciler sıklıkla değişik uygulamaları kullanarak derslerini zenginleştirir. Bu uygulamaların çoğu embed (yerleştirme) kodu üretmektedir. Bu kod kullanılarak Google Sitelerde oluşturulan web sitesine harici içerikler eklenebilir. Bunun için soldaki resimde görülen <Ekle> butonu kullanılmalıdır.

Siteyi Yayınlamak

Tamamlanan web sitesini yayınlamak gayet kolaydır. Bunun için sadece “Yayınla” butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında bazı tercih ayarları çıkmaktadır.

Yayınla butonuna tıklandığında gelen tercihler yukarıdaki resimde görülebilir. Tamamlanan web sitesi eğer Google Siteler üzerinde yayınlanmak istenirse ilk alana isim girilmesi yeterlidir. Buna ek olarak tamamlanan site kişiye ait özel bir alanda da yayınlanabilir. Bunun için sahipliği doğrulanmış bir URL adresi girilmelidir. Kısacası kendinize ait sunucu üzerinde barındırılmış bir alan adına ihtiyaç vardır.

Bu şekilde Google Siteleri kullanarak eğitimciler kendi sınıflarına ait bir web sitesi ya da kendi içeriklerini tek bir platformdan yayımlayabileceği bir web sitesine sahip olabilirler.

Ek Bilgiler: Google Siteler

Beceri

,

Desteklenen Platform

Dil Desteği

,

Kademe

, ,

Ödeme Planı

Ekran Görüntüleri: Google Siteler

Kullanıcı İncelemeleri

0.0 puan / 5
0
0
0
0
0
Bir inceleme paylaşın

Henüz bir inceleme yok.

"Google Siteler" için inceleme gönderen ilk kişi olun

egitimcantasi.com
Logo
Uygulamaları karşılaştır
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0