1
Karşılaştır

PhET, etkililiği araştırmalarla değerlendirilmiş, eğlenceli, interaktif ve ücretsiz fen ve matematik simülasyonları sunar. Simülasyonlar Java, Flash ve HTML5 formatlarında geliştirilmiş olup web sitesi üzerinden ya da bilgisayara indirerek izlenebilir.

Örnek bir simülasyona aşağıda erişebilirsiniz.

PhET öğrencilerin fen ve matematik yoluyla sorgulayıcı düşünmelerine yardım etmeyi ve öğrenmeyi amaçlar. Bu doğrultuda şu ilkeler çerçevesinde tasarlanmıştır:

 • Bilimsel sorgulamayı teşvik etme
 • Etkileşimli sağlama
 • Soyutu somutlaştırma
 • Teorik modelleri görselleştirme
 • Çoklu sunum modları içerme (grafikler, rakamlar, hareketler vb.)
 • Gerçek yaşamla ilişkilendirme
 • Kullanıcılara kılavuzluk ederek keşfetmeyi sağlama
 • Esnek simülasyonlar oluşturarak farklı eğitim koşullarında kullanabilme

Bu ilkeler doğrultusunda PhET, simülasyonların etkileşimli olmasına özen göstermektedir. Sürükle bırak ile simülasyonlara yeni değişkenler katarak var olan değişiklikleri izleyebilir, ortam koşullarını değiştirerek değişen değerleri gözlemleyebilir ya da cetvel, kronometre, voltmetre, termometre gibi ölçüm araçları ile deneyler gerçekleştirebilirsiniz.

Fizik, biyoloji, kimya, yer bilimleri ve matematik dallarında birçok konuya ilişkin simülasyonlara sınıf seviyesi ve cihaz desteği gibi filtreleme özellikleri ile erişebilirsiniz.

PhET üzerinde geliştirilen simülasyonlardan 160 tanesi de Türkçe’ye çevrilmiş durumdadır. Örnek bir Türkçe simülasyona aşağıda erişebilirsiniz.

Ek Bilgiler: PhET

Beceri

Desteklenen Platform

Dil Desteği

,

Kademe

,

Ödeme Planı

Öğretim Yöntemi

Öğretim Tekniği

1 incelemesi PhET

5.0 puan / 5
1
0
0
0
0
Bir inceleme paylaşın
Tümünü göster En Faydalı En Yüksek Oylama En Düşük Oylama
 1. Hasan Kurtoğlu

  Fen bilimleri başta olmak üzere bir çok alanda simülasyonlar içeren bir web sitesi. Aynı zamanda ücretsiz PC’ye indirilebilir versiyonu da mevcut. App store’da ücretli bir versiyonu da var. Ben destek olmak amaçlı İpad’de satın aldım ve uzun zamandır kullanıyorum. Fen bilimleri dersinde bazı konuları açıklamak son derece kolay oluyor. En çok kullandığım üniteler;(KUVVET-OPTİK-ELEKTRİK-ÇEVRE-BASINÇ-MADDE-ASTRONOMİ-KALITIM vb..)

  + ARTI YÖNLERİ: Ücretsiz. Her platformdan kolay ulaşılabilir. Basit ara yüz.
  Faydalı(1) Faydalı Değil(0)Daha önce oy verdiniz

  Bir inceleme ekle

  egitimcantasi.com
  Logo
  Uygulamaları karşılaştır
  • Toplam (0)
  Karşılaştır
  0